In gesprek met Talking Mats

In mijn praktijk werk ik al lange tijd met Talking Mats, een visuele gespreksmethode die mensen met communicatieproblemen helpt om hun gedachten en gevoelens beter te uiten. Afgelopen week mocht ik opnieuw ervaren hoeveel impact deze manier van communiceren kan hebben.

Tijdens een gesprek met een 18‑jarig meisje met Downsyndroom, dat stage loopt in een lunchroom, wilde haar begeleider graag weten hoe zij haar taken ervaart. Omdat ze weinig spreekt, werden haar eerder vooral ja/nee‑vragen gesteld. Door verlegenheid en te complexe taal bleef het antwoord vaak beperkt tot een vluchtig ja-knikken – maar dat vertelde natuurlijk lang niet alles.

Met Talking Mats lieten we haar tijdens het gesprek de pictogrammen van alle taken ordenen aan de hand van een eenvoudige schaal: gaat goed – twijfel – gaat niet goed. Tijdens dit ordenen kwam er ineens zóveel meer informatie naar voren. Het meisje bleef lang hangen bij de picto van het koffie zetten en wees vervolgens naar de koffiemachine. Dit leidde tot een heel concreet en passend actieplan voor haar stage: leren koffie zetten staat nu bovenaan haar wensenlijstje en dan het liefst over een tijd Barista worden!

Talking Mats laat zien dat iedereen iets te vertellen heeft. Je hoeft alleen maar de juiste ingang te vinden.

Op 27 maart geef ik vanuit Stichting Conn@ct de scholing van Talking Mats. Wil je meedoen? Geef je dan nog snel op via info@sandrakoster.nl of  info@stichtingconn@ct.nl

Laat een reactie achter